Blog

Nákup nové matrace?

Pří nákupu nové matrace je třeba brát v úvahu hlavní faktory, které celkový výběr ovliňují. Hlavním faktorem je tvrdost matrace. Stupeň tvrdosti (T) poskytuje informaci o tom, jak hluboko se vaše tělo ve spánku ponoří do matrace. V závislosti na jádru matrace existují různé stupně tuhosti. Obecně lze ale říci, že s rostoucí tělesnou hmotností a velikostí je vhodný vyšší stupeň tvrdosti. Společné schéma je přibližně následující:

  • do 65 kg: stupeň tvrdosti T-1
  • do 80 kg: stupeň tvrdosti T-2
  • 81 až 100 kg: stupeň tvrdosti T-3
  • 101 až 120 kg: stupeň tvrdosti T-4
  • 121 až 160 kg: stupeň tvrdosti T-5

Matrace dělíme do těchto základních typů:

Pěnové matrace

Pěnové matrace mají obecně vysokou míru přizpůsobivosti vašemu tělu. Tvarují se dle kontur vašeho těla a pomáhají vaší páteři zaujmout zdravou polohu. Pěnové matrace jsou proto vhodné zejména pro lidi s neklidným spánkem nebo bolestmi zad. Vysoká bodová elasticita zajišťuje, že se těžké části těla (jako jsou ramena a pánev) zaboří do matrace, zatímco lehké části těla jsou podepřeny. Rozdíl mezi studenou pěnou a komfortní pěnou spočívá ve výrobním procesu. U komfortní pěnové matrace je jádro vyhřívané, aby ztvrdlo. Matrace ze studené pěny není vyhřívaná. To má vliv i na pozdější spánek: zatímco komfortní pěna se přizpůsobí teplu, matraci ze studené pěny můžete použít i v chladných ložnicích s pokojovou teplotou pod 18 stupňů. Pěnové matrace skvěle poslouží i těm, kteří v noci rychle promrzají. Jádro má vysokou úroveň tepelné izolace, uchovává tělesné teplo a postupně ho uvolňuje. Pěnová struktura s otevřenými póry stále umožňuje cirkulaci dostatečného množství vzduchu.

Pružinové matrace

Pružinové matrace mají jádro z ocelových spirálových pružin, které poskytují tělu potřebnou oporu. Pružiny jsou pro zvýšení komfortu ještě obklopené slabší pěnovou vrstvou a mají obvodový pěnový rámeček. Vzhledem k tomu, že tyto matrace mají velké dutiny uvnitř (nejsou vyrobeny z jednoho pevného kusu materiálu), rychle odvádějí vlhkost a zajišťují dobré klima na spaní. Proto jsou vhodné i pro ty, kteří se v noci snadno potí. Pružiny umožnují výbornou cirkulaci vzduchu v celé matraci, což zabraňuje růstu plísní. Pokud máte rádi tvrdší matrace nebo máte statický lamelový rošt, jsou i pro vás pružinové matrace dobrou volbou. Mezi nejpoužívanější patří matrace taštičkové a matrace bonelové. Taštičková matrace má jednotlivé pružiny uložené v tzv. taštičkách. Díky tomuto provedení jsou jednotlivé pružiny schopny lépe reagovat na zatížení, a tedy přizpůsobit se tělu. Těchto taštiček s pružinami se v matraci nachází přibližně 200 na metru čtverečním. Bonelová matrace má jednotlivé pružiny vzájemně propojené, na zatížení tedy reagují i okolní pružiny. S tímto však souvisí i hlavní výhoda bonelové matrace, a tou je její možná vyšší nosnost. Z tohoto důvodu jsou tyto matrace vhodné třeba i do hotelů a ubytovacích zařízení.

Latexové matrace

Latex nebo přírodní kaučuk je přírodní materiál, který je využívaný pro výrobu matrací. Některé modely mají přidaný syntetický latex pro kompenzaci citlivosti na světlo. Latexové matrace jsou měkké, přizpůsobí se vašim obrysům a nabízejí dobrou bodovou elasticitu - to uleví zádům a kloubům a může pomoci při problémech se zády. Latexová matrace nevydává žádný hluk a neodskakuje. Pokud se v noci hodně pohybujete, latexové matrace jsou dobrým řešením pro váš klidný spánek. Latexové matrace jsou rovněž vhodné pro ty, kteří mají tendenci se potit. Matrace jednoduše transportuje vlhkost směrem ven prostřednictvím vzduchových bublin v materiálu.

Máte otázky? Na vaše dotazy vám rád odpoví Martin Matouš 774 038 296  

Blog

21.11.2022