Rošt do postele

V posteli strávíme zhruba třetinu svého života. Aby ale mohla plnit svůj účel jako pohodlná relaxační a odpočinková zóna, je třeba věnovat kromě výběru správné matrace pozornost i výběru roštu. Výběr správného roštu je klíčový pro zajištění optimální podpory. Nosnou roli hraje totiž právě rošt do postele. Nesprávným výběrem roštu může dokonce i ta nejkvalitnější matrace ztratit své vlastnosti. Správně zvolený rošt dokáže toto riziko eliminovat, podpořit funkci matrace a prodloužit i její životnost. Rošt do postele také zajistí lepší ventilaci matrace, a tím i zdravé klima postele. Pokud matraci umístíte na pevný podklad, nebude mít dostatek přístupu vzduchu a může v ní docházet ke vzniku plísní, množení roztočů apod.

Přečtěte si, který typ roštu do vaší postele vybrat a co byste měli před nákupem roštu zvážit, abyste si svůj požitek ze spánku plně vychutnali. Jako u všeho platí, že velmi záleží na vašich individuálních preferencích a požadovaných parametrech.

Největší rozdíl u roštů je v použitém materiálu, rošty dělíme na laťové rošty a lamelové rošty:

Laťový rošt 

je vyrobený z pevných dřevěných latí, které nepruží a poskytují stabilní a pevnou podporu pro matraci. Laťové rošty jsou díky svým pevným latím velmi odolné a jsou stavěné na vyšší nosnosti. Vysokozátěžové rošty (rošty s vysokou nosností) u nás naleznete s nosností až do 220 kg. S pevnými latěmi ale souvisí menší flexibilita oproti lamelovým roštům. Laťkové rošty jsou vhodné jak pro pružinové tak i pro pěnové matrace. Avšak jsou vhodné spíše pro matrace s větší tvrdostí, měkčí pěnové matrace mohou lehce deformovat. Latě mohou být pevně připevněny k dřevěnému rámu, nebo mohou být pouze spojeny textilními páskami (tzv. rolovací rošt). Rolovací rošt je ekonomicky zajímavá varianta pro ty, kteří hledají levný rošt ale přitom vyrobený z masivního dřeva. Nejprodávanější jsou rošty Masiv Side

Motorový rošt ručně polohovatelný rošt rošt s bočním výklopem

Lamelové rošty

je vyrobený z pružných lamel, které se dokáží přizpůsobit tvaru těla. Lamely se pohybují nezávisle na sobě, což zajišťuje rovnoměrné rozložení váhy těla a správnou podporu páteře v přirozené pozici. Pro ještě větší komfort některé lamelové rošty obsahují anatomické zóny. Rošty také mohou disponovat lamelami s nastavitelnou tuhostí v bederní oblasti. Díky individuálnímu nastavení posuvných objímek si přizpůsobíte rošt přesně podle svých potřeb. Dodatečný středový textilní popruh zlepší stabilitu a nosnost roštu. Výhodou je také to, že rošty lamelové jsou obvykle snadno demontovatelné. Lamely je možné jednoduše vyjmout a v případě potřeby vyměnit. Nejsou však zcela vhodné pro pružinové matrace, které samy o sobě pruží dostatečně.
Za zmínku stojí i zcela unikátní talířový rošt Varion, který vyniká především svou speciální konstrukcí a netradičním vzhledem. Plochu tvoří výkyvné talíře, které podpírají tělo v každém bodě. Talíře na zatížení reagují individuálně a jsou pohyblivé všemi směry, vaše tělo okopírují zcela dokonale. Nejprodávanější jsou lamelové rošty Double

Důležitým parametrem je také počet lamel/latí. Větší počet obvykle znamená vyšší podporu a rovnoměrnější rozložení váhy těla. Obecně jsou ideální rošty s mezerou mezi lamelami/latěmi do 4 cm.

Lamelový rošt s ručním polohováním a výklopem lamelový rošt s bočním výklopem

Výklop

Rošt s výklopem zajistí snadný přístup do úložného prostoru pod postelí, do kterého můžete uložit různé věci jako například ložní prádlo, sezónní oblečení apod. Výklopné rošty obvykle disponují pístovými mechanismy, jejich otevírání je tedy velmi jednoduché. Otevírání můžete zvolit z boční části nebo z části od nohou. Záleží na vašich preferencích a také na dostupném prostoru v místnosti. Pokud úložný prostor využíváte pouze jednou za rok nebo jej vůbec nemáte, jsou z ekonomického hlediska skvělou volbou rošty bez výklopu.

Polohování 

Polohovací rošty jsou přizpůsobeny na polohování v oblasti nohou a hlavy. Některé rošty mají polohování pouze u hlavy, některé v obou oblastech. Polohu si můžete upravit individuálně dle svých aktuálních potřeb, ať už čtete knížku nebo sledujete televizi. Nastavení můžete provést manuálně nebo si můžete například vybrat motorový rošt s dálkovým ovládáním. Motorové rošty jsou skvělou volbou i pro seniory. Pevné rošty oproti tomu není možné polohovat vůbec.

Laťkový masivní rošt s ručním polohováním Lamelový motorový rošt Lamelový rošt s ručním polohováním

Rozměry roštů

Velikost roštu vybírejte podle velikosti matrace. Zkontrolujte však, aby byl rošt kompatibilní s rámem vaší postele. Reálný rozměr roštu bývá o cca 1 cm užší a o cca 4 cm kratší, určený je však pro uvedený rozměr ložné plochy. V naší nabídce naleznete rošty různých velikostí (rošt na jednolůžko 90x200 cm či rošt na manželskou postel 180x200 cm). Jsme schopni pro vás zajistit i atypické rozměry a dodat rošt na míru.

Výběr roštu by neměl být podceňován. Kvalitní rošt, který splní všechny potřebné parametry, může být klíčem k pohodlnému spánku. Vybírejte důkladně a investujte do kvality, aby vaše matrace neztratila své vlastnosti a vy jste se mohli těšit na dokonalý odpočinek.

Blog

21.11.2022