Jak vybrat matraci

Rozhodli jste se pro nákup nové matrace? Poté pravděpodobně přemýšlíte nad otázkou, jakou matraci zvolit. Každý typ matrace má své výhody a nevýhody, které vám chceme v následujícím článku trochu přiblížit. Výběr matrace je třeba přizpůsobit konkrétní osobě, a proto si netroufneme tvrdit, jaká matrace je ta nejlepší. Nejlepší je totiž ta, která bude vyhovovat přímo vám. 

Abyste byli schopni vybrat přesně takovou, je třeba se nejprve seznámit s několika důležitými pojmy a informacemi.

Nosnost matrace

Tím nejdůležitějším parametrem při výběru nové matrace je právě její nosnost. U každé matrace uvádíme její maximální nosnost, doporučujeme však vybírat matrace s nosností o něco vyšší než je vaše váha.

Tvrdost matrace

Tento parametr velmi úzce souvisí s předchozím. Tvrdost doporučujeme vybírat mimo jiné kromě vaší osobní preference, věku, výšky apod. právě i na základě vaší hmotnosti dle orientačního rozdělení níže (případně vyberte vyšší stupeň):

V nabídce máme i matrace s dvojí tuhostí, které mají jednu stranu tvrdší než druhou. Jednoduchým otočením matrace tedy získáte matraci s jinou tuhostí. Tyto matrace se nazývají také jako tzv. partnerské matrace - partneři mají totožnou matraci, přičemž ženy většinou volí stranu s menší tuhostí, zatímco muži tu s vyšší.

Označení tvrdosti je však pouze přibližné, každý dodavatel může mít tuto škálu nastavenou trochu jinak. Nejlepší je samozřejmě matraci osobně vyzkoušet.

Výška a rozměry matrace

Délka matrace by měla být minimálně o 20 cm větší než je vaše výška, šířka zcela závisí na vaší volbě. Obecně platí že čím je matrace vyšší, tím by měla být komfortnější a trvanlivější (trvá delší dobu než se proleží).

V nabídce máme matrace o různých výškách a rozměrech včetně atypických. Pokud si nevyberete z nabízených rozměrů, jsme pro Vás schopni zajistit i matrace na míru.

Zóny

Pro ještě dokonalejší odpočinek některé matrace obsahují anatomické zóny. Zóny zajistí, že jednotlivé části vašeho těla budou mít tu správnou oporu (v namáhaných částech jako například pod bedry jsou speciálně vyztužené, případně vyrobené z jiného odolnějšího materiálu). K dostání jsou matrace až se 7 zónami. Některé matrace mají na povrchu navíc ještě nopky, kterými se docílí jemného masážního efektu a tím i dobrého prokrvení těla.

Materiály

Pěnové matrace

Od minulého století prošly pěnové matrace dlouhým procesem zdokonalování. Kromě klasických polyuretanových pěn (dříve známých jako molitan) jsou nyní k dispozici například pěny paměťové, studené atd. Všechny tyto pěny jsou zdravotně nezávadné a certifikované pro evropský trh.
Pěnové matrace obecně jsou velmi univerzální, můžete je položit téměř na jakýkoliv podklad (lamelový rošt, laťový rošt u vyšších a tužších matrací, ale i pevný rošt nebo podlahu u matrací s ventilací). Pěnová matrace je velmi pružná a ohebná, a proto se (až na výjimky) dokonale hodí i k polohovacím roštům. Díky své elasticitě nabízí vynikající ortopedický komfort a zajistí oporu těla v optimální poloze pro spaní.
Matrace, které jsou složené z více vrstev pěny (sendvičové matrace), mohou být buď lepené nebo tzv. profilované. U profilovaných matrací do sebe jednotlivé vrstvy pěny vzájemně zapadají, což zaručí soudržnost i bez použití lepidla. Tím, že nejsou jednotlivé vrstvy lepené, je současně zajištěna i větší prodyšnost tohoto typu matrací. Matrace mohou rovněž obsahovat také vrstvu z vlákna kokosových ořechů. Kokosová vrstva slouží ke zpevnění, zvýšení nosnosti a prodyšnosti matrace a zároveň má vynikající antibakteriální a antialergické vlastností. Pěnové matrace dělíme:

 

Matrace z PUR pěny

Základní polyuretanová pěna je vyhledávaná zejména pro její skvělou cenu. Vyznačuje se vysokou tuhostí, dobrou elasticitou a vzdušností. Kromě základních PUR pěn se v naší nabídce můžete setkat také s inovativními polyuretanovými pěnami, k nimž patří například pěny Flexifoam, Sleepfoam a Megacell. Pur pěna matrace u nás naleznete jak ve verzi monoblokové (z jednoho kusu pěny), tak i ve verzi sendvičové (vrstvené) matrace, kde obvykle tvoří důležitou stabilizační část jádra. Lepením drobných kousků polyuretanu do bloku se vyrábí pěna recyklovaná. Recyklovaná pěna je velmi pevná, matrace s touto pěnou se vyznačují vysokou nosností a výbornou cenou. Oproti ostatním pěnám mají však ty recyklované nižší flexibilitu, a tudíž moc nedoporučujeme jejich použití v kombinaci s polohovacími rošty, protože by mohlo dojít k jejich poškození (zlomu mezi lepenými kousky).

matrace z pur pěny
matrace z paměťové pěny

 

 

Matrace z paměťové pěny

Paměťová pěna (známá také jako líná nebo viskoelastická pěna) mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě a řadíme ji mezi měkčí materiály. Při kontaktu změkne a ideálně se přizpůsobí tvaru lidského těla, po přerušení kontaktu se pomalu vrací do původního stavu. Díky této vlastnosti stabilizuje páteř v přirozeném zakřivení, minimalizuje nežádoucí tlak na klouby a tím podporuje i správné proudění krve. Pro osoby se zvýšenou potivostí však tyto matrace nejsou zcela vhodné (pro ty doporučujeme spíše matrace pružinové nebo matrace se studenou pěnou). Jelikož paměťová pěna reaguje na teplo, je nutné upozornit také na to, že při vystavení vyšším okolním teplotám může matrace změknout.

 

Matrace ze studené pěny

Studená pěna (známá také jako HR pěna) je moderní a vysoce kvalitní typ pěny, který je oproti základním pěnám vyráběný tzv. za studena. Tento materiál se vyznačuje otevřenou strukturou, která umožňuje lepší cirkulaci vzduchu, odvádí vlhkost i přebytečné teplo a omezuje výskyt roztočů. Studená pěna tělo nechladí, ale ani nepřehřívá. Matrace ze studené pěny mají obvykle vyšší objemovou hustotu a tedy i životnost - nemění svůj tvar ani po několika letech užívání a jsou odolnější proti proležení. Studená pěna má také vyšší odrazovou pružnost (oproti paměťové pěně), umožňuje tedy snadné otáčení během spánku a také pohodlnější vstávání. Matrace se studenou pěnou poskytuje výbornou oporu tělu během spánku a její unikátní vlastnosti zajistí vysokou úroveň pohodlí a maximální komfort.

Matrace ze studené pěny

Latexové matrace

Latex patří k těm nejtrvanlivějším materiálům, které si můžete u matrací zvolit (většinou se jedná o směs umělého a přírodního latexu). Výhodou latexových matrací je jejich vysoká pružnost, tvarová stálost a přirozeně antibakteriální klima (výborně se hodí i pro alergiky, astmatiky a děti). Díky vysoké bodové elasticitě tyto matrace poskytují dokonalou oporu těla v jakékoliv poloze bez nežádoucích protitlaků na tělo a díky jejich schopnosti rychle se přizpůsobit jsou latexové matrace nejlepší volbou pro použití s polohovatelnými rošty.

Pružinové matrace

Pružinové matrace patří mezi ty nejprodyšnější na trhu. Vysoce nosné a odolné jádro tvoří pružiny, mezi kterými je volný prostor. Proto jsou ideální volbou nejen pro ty, kteří se více potí, ale i pro alergiky a astmatiky (uvnitř se netvoří vlhkost ani plísně). Komfort spánku mohou zvýšit pěnové vrstvy na pružinovém jádře, které pružinovým matracím přidávají benefity matrací pěnových. Tyto matrace jsou sami o sobě velmi pružné, a proto je vhodné je uložit spíše na laťové nebo pevné rošty. Není vhodné je ohýbat, a proto nedoporučujeme jejich použití s polohovacími rošty. Pružinové matrace jsou k dostání ve dvou variantách - klasické bonelové a taštičkové matrace:

 

 

Bonelové matrace

Bonelové matrace patří k cenově dobře dostupným. Jádro bonelových matrací tvoří vzájemně propojené drátěné pružiny, na zatížení jedné pružiny reagují i ty okolní. Nevýhodou bonelové matrace je tedy nižší bodová elasticita, matrace není schopná se přizpůsobit tělu tak dokonale jako je tomu u matrace taštičkové. Na druhou stranu s tímto konstrukčním provedením pružinového jádra souvisí i hlavní výhoda bonelové matrace, a tou je její vyšší odolnost. Z toho důvodu jsou tyto matrace vhodné třeba i do hotelů a ubytovacích zařízení.

Bonelové matrace

Taštičkové matrace

 

 

Taštičkové matrace

Na rozdíl od bonelové matrace má taštičková matrace pružiny jednotlivě zašité v textilních sáčcích (tzv. taštičkách), které pracují samostatně. Při zatížení jedné pružiny tedy nejsou ovlivněny ty okolní. Proto taštičková matrace poskytuje dokonalou stabilizaci vašeho těla v jakékoliv poloze. Míra elasticity je ovlivněná počtem pružin - čím více taštiček s pružinami matrace obsahuje, tím lépe se přizpůsobí tělu.

Dětské matrace

Speciální kategorii poté tvoří dětské matrace a matrace do postýlky. Z finančního hlediska je praktické dítěti, které již vyrostlo z dětské postýlky, koupit rovnou postel pro dospělé. Avšak matraci je i přesto vhodné dále dětem přizpůsobit, a proto v žádném případě nedoporučujeme dětem kupovat klasické matrace pro dospělé. Páteř dítěte není ještě zcela vyvinutá a navíc má dítě výrazně nižší hmotnost než dospělý, dětské matrace musí být tudíž elastické i při zatížení nižší hmotností. Všeobecně lékaři doporučují pro děti spíše tvrdší matrace, ideálně z přírodních materiálů, bez použít lepidel (monoblok pěny) a bez jakýchkoliv zón, jelikož děti nemají ani správnou výšku pro jejich využití. Matrace by měla respektovat věk a váhu dítěte, anatomický tvar jeho páteře, odvádět vlhkost a v neposlední řadě by se měla také dobře udržovat. Z tohoto hlediska jsou výbornou volbou matrace ze studené pěny a latexové matrace. Zvýšenou prodyšnost zajistí přírodní materiály jako kokosová vlákna, pohanka apod.

Věříme, že jsme vám výběr alespoň trochu usnadnili a že s případnou novou matrací zakoupenou v našem obchodě budete nad míru spokojeni. Spolupracujeme s předními českými a slovenskými výrobci matrací jako je Tropico, Materasso, Řešeto a Ostaš.​ Nabízíme matrace různých cenových kategorií - levné matrace i prémiové matrace. Ať už hledáte levné matrace s vynikajícím poměrem cena / výkon, nebo preferujete prémiové matrace, které splní i ty nejnáročnější požadavky na komfort. Některé z matrací jsou dokonce certifikovány jako zdravotní prostředky, což dokazuje angažovanost výrobců v péči o vaše pohodlí a zdraví. Vyberte si z ​široké ​n​abídky Tropico, Materasso, Řešeto a Ostaš, a získejte ten nejlepší spánek, který si zasloužíte.

Blog

01.02.2023